Mixed brand run of well handled Cows with good predominantly Brangus Calves at foot ranging in age from 1 month – 4 months.
Approx. 5% large frame, 75% medium frame & 20% small frame.
All Cows treated for Botulism & all Calves for 7 in 1.
| Type of Livestock | Cattle |
| Number of Head | 162 |
| Transaction Type | Sale |
| Sex | Cows & Calves |
| Breed | Approx. 65% Brahman / 35% mixture of Droughtmaster, Charbray, Brangus & soft Brahman X |
| Age | 80%: 2-8 years | 20%: 9-12 years |
| Price | $1,500.00 p/unit + GST: 2-8 yo | $1,350.00 p/unit + GST: 9-12 yo |
| Pregnancy | Joined to very good quality Fernie Brangus Bulls until 9/5/26 |
| Weight: Low | 300kg |
| Weight: High | 500kg |
| Weight: Average | 385kg approx. |
| Condition | Store Condition |
| Horn Status | 80% dehorned/polled - 20% tipped or horned |
| Tick Status | Ticky |
| HGP Status | HGP Free |
| Delivery Point | On Property |
| Location | 130km North of Charters Towers |
The property market is an ever changing environment. The best way to stay up-to-date with the value of your property is with a free market valuation by one of our experts.