Exceptional Poll Grey Brahman Females.
Bred to improve any herd, being Stud or Commercial.
Good temperament and sought after bloodlines.
ABBA ID Numbers available on request.
| Type of Livestock | Cattle |
| Number of Head | 22 |
| Transaction Type | Sale |
| Sex | Heifers |
| Breed | Purebred Poll Grey Brahman |
| Age | 18-28 months |
| Price | $POA |
| Pregnancy | 15 unjoined and 7 joined to PP LBW Charolais Bull |
| Weight: Low | 340kg |
| Weight: High | 450kg |
| Weight: Average | 380kg |
| Condition | Forward Store |
| Horn Status | Poll |
| Tick Status | Ticky |
| HGP Status | HGP Free |
| Vendor Bred | Yes |
| Delivery Point | On Property |
| Location | Malanda |
The property market is an ever changing environment. The best way to stay up-to-date with the value of your property is with a free market valuation by one of our experts.